Suurupi alumine tuletorn

Alustame majasõpradest, sest just nende hulgas oli tervelt veerand tosinat Eesti silmapaistvat kultuuritegelast. Ja pärit olid need tegelased kõik ühest perekonnast, need olid vennad Krusteinid.
Vendi Krusteine oli tegelikult kuus ja nad olid Muraste mõisa aedniku Jaani ja selle proua Triino pojad. Vendadest vanim oli 1888. Aastal sündinud Otto, kellest Krusteni perekonnanime all sai tuntuks karikaturist. Noorim vend oli 1900 sündinud Ernst, kellest sai kirjanik Erni Krusten. Ja nende kahe vahele jäi veel 4 poissi, kelle hulgast 1897 sündinud Peetrist sai kirjanik Pedro Krusten. Ema Triino õde ehk Krusteni-poiste tädi, oli abielus alumise tuletorni vahiks oleva erusoldatiga, seetõttu oli poistelgi sinna tihti asja. Alumises tuletornis ema Triino 1914. aastal surigi. Nimelt olevat Krusteinide-ema saanud rõõmust infarkti, kui ta sõjaväljal hukkunuks arvatud poega tuletornis kohtas.

Tuletorni teenija Alexey Feodorov ja tema naine.

Aastatel 1907 kuni 1955 töötas Suurupi tuletornis teenija Alexey Feodorov koos oma naisega.

Pärast II maailmasõda läks Suurupi alumise majaka vaht Elmar Kares üle ülemise majaka vahiks. Alumise tuletorni vahiks oli siis keegi isand Johannes Mänd.  Tema lahkus aastal 1963 ja siis sai majakavahiks Hilda Oja, kes on sündinud 1922. aastal (olles majakavahiks saamisel 41-aastane). Hilda oli ametis 10 aastat. Ametlikult oli kroonupabereis tuletornivahina kirjas keegi meesterahvas. Miks, ei tea täpselt. Neil Hilda Oja aegsetel aastatel, 1963 – 1973, oli tuletornis gaasituli.

1973 aastal, mil Hilda Oja, lõptas majakavahi ameti, oli tuletorn viidud täielikult üle elektri peale. Alates elektri saabumisest hakati alumist tuletorni juhtima ülemisest tuletornist ja alumise tuletornivahi amet kaotati.

Avo Oja seisab Suurupi alumise tuletorni trepil. Foto: Mati Õun

Tuletorni juures olevad hooned kuulusid 2000 aasta alguses Hilda Oja poegadele.  Avo Oja elas kunagises tuletorni saunas, mis oli ehitatud 1906 aastal. Tuletornirahva elamu kuulus sel ajal Avo vennale – Edward Ojale. Hooned olid nad saanud erastamise teel.

Vennad Ojad müüsid hooned ära.

Tuletorn ise töötab automaatikal nagu ta “suur vend” kõrgel pangalgi.

Immediate Flow

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?