z-library

Tuletornivaht Hilda Oja

Hilda Oja sündis aastal 1922. Tuletornivaht sai temast 41 aastasena, seda siis aastal 1963.

Pärast II maailmasõda läks Suurupi alumise majaka vaht Elmar Kares üle ülemise majaka vahiks. Alumise tuletorni vahiks oli siis keegi isand Johannes Mänd. Tema lahkus aastal 1963 ja siis sai majakavahiks Hilda Oja, kes on sündinud 1922. aastal (olles majakavahiks saamisel 41-aastane). Hilda oli ametis 10 aastat. Ametlikult oli kroonupabereis tuletornivahina kirjas keegi meesterahvas. Miks, ei tea täpselt. Neil Hilda Oja aegsetel aastatel, 1963 – 1973, oli tuletornis gaasituli.

1973 aastal, mil Hilda Oja, lõptas majakavahi ameti, läks tuletorn üle elektri peale. Alates elektri saabumisest hakati alumist tuletorni juhtima ülemisest tuletornist ja alumise tuletornivahi amet kaotati.

Lighthouse sauna built in 1906, later rebuilt as living house. Photo: Mati Õun

Tuletorni juures olevad hooned kuulusid 2000 aasta alguses Hilda Oja poegadele. Avo Oja elas kunagises tuletorni saunas, mis oli ehitatud 1906 aastal. Tuletornirahva elamu kuulus sel ajal Avo vennale – Edward Oja-le. Hooned olid nad saanud erastamise teel.

Vennad Ojad müüsid hooned ära

 

Leave a Reply

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?