VisitHarku muuseumimaja

1953.a ehitati  tuletornist edelasse uue elektriajastu hoone.  Nii nimetatud majandusõu, kus asusid linnaku puu-, liiva-söekuurid sai uue uhke valge maja. Hoones  asusid vahiruum tuletorni juhtimisseadmetega ning diiselgeneraatorid tuletornide ja sireenijaama elektriga varustamiseks. Algusaegadel töötas tuletorn  akudega, mida tuli täita ja laadida, selle tarbeks oli akude täitmise saal. Majas asus laevade sideruum ja loomulikult ajastukohane punanurk, mille seintele lisandus aasta aastalt uusi tunnustuskirju tuletorni eesrindliku arendamise ja hooldamise eest. Hoones asus ka kuivkäimla. Hoones oli kaks ahju, mille kütmine talvel oli samuti vahis oleva majakavahi ülesanne.

1998  aastast asus hoones seismojaam.  Väike aparaat seisis  kolmel jalal paari meetri sügavusele ulatuval betoonsambal, see oli valatud otse paepinnasele. Esimesse seadmesse  lõi välk sisse ja aparaat läks katki.  2005. aastal soetati KIK-i abiga uus aparatuur, mis töötas Suurupis kuni riigi otsuseni, et nad ei vaja antud hoonet ja pandi see läbi Riigi Kinnisvara müüki. Eesti maavärin registreeriti Suurupi jaamas  näiteks 2006 . aasta novembris. See juhtus ühel ööl Keri saare lähedal meres ning  Harku valda jõudsid tõuked viie sekundiga.

Oksjonilt oma lapsepõlvekodu õuel  oleva hoone ostsid õed Anne-Ly ja Kristiina. Riigi Kinnisvara AS sõlmis 12. jaanuaril 2011.a müügilepingu enampakkumiste võitjaga. 

Selleks, et anda hoonele uus hingamine, alustati projekteerimistöödega hoonesse Suurupi kandi ja tuletornide ajalugu tutvustava muuseumi rajamiseks. Tuletorn on olnud läbi aegade siin kandis kohaks kus sai majakavahtidelt nõu ja abi.  Projekteerimist alustati juba 2011.aastal ja kuigi  sarikapidu peeti juba veebruaris 2013.a, tuli ehitis mitmeks aastaks konserveerida ja uuesti jätkati ehitust käesoleval aastal.  Ehitus toimub  PRIA Leader meetme abil. Hoone asub tuletorni muinsuskaitse vööndis ja  hoone  algne välisilme tuli säilitada, mis on teinud töid keerukamaks ja kulukamaks. Majja rajatakse lisaks muuseumiruumile infopunkt, kogukonna saal, köök ja tualett.

Muuseumi 1. korrusel saab näha hoones kasutusel olnud põnevamaid seadmeid, tuletornide ja paiga ajalugu kajastavat väljapanekut. Ühtlasi kutsume ülesse inimesi, kellel on kandi ajaloost esemeid või mälestusi, mis vääriksid ka teistele tutvustamist ja järgnevatele põlvedele jäädvustamist, meiega jagama. Kirjutage lighthouse@suurupi.ee või helistage 533 356 17.

Kogukonna saali valmimist peab veel veidi ootama, esialgu saab külastajatele avatuks vaid hoone esimene korrus. Kuid ka see annab võimalusi tutvustada paikkonna ajalugu ja vaatamisväärsusi, pidada koosolekuid ja väiksemaid seminare. Paigale annab unikaalse lisaväärtuse võimalus külastada ka Eesti ühte vanimat tuletorni. Plaanis on luua kooskäimise võimalusi ja  loovaid tegevusi – laste muinasjutuhommikud,  võimalust õppida erinevaid käsitöövorme kudumisest keraamikani.

z-library

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?