Uudised

Suurupi tuletornid võõrustasid külalisi (24.08.2012)

Salapärane Suurupi – tuletornide poolsaar - tervitas kaugemaid ja lähemaid külalisi Tuletorni päeval 19. augustil. Külastaja jalutas külateedel, ronis majakatesse ja imetles merevaateid. 

„Ma tahan päris üles minna,“ mangus väike poiss vanaema. Suunduti uuele katsele, Suurupi ülemist tuletorni vallutama. „No ei saa mina aru, miks üks inimene peab kõrgust kartma. Ma ühekorra juba proovisin aga hirm tuli peale,“ pajatas vanamemm. Poisi julgusest jagus aga seekord kahele ja jõutigi vaateplatvormile. Oli vihmane päev Suurupis aga meelelahutust jätkus paljudele.

Suurupi kandi tugevat kogukonnatunnet võib ainult kiita ja imetleda. Tubli juhtfiguur Anne-Ly Mitt on tegev nii Suurupi Seltsis kui ka noori emasid koondavas veebikeskkonnas Netiemme.ee. Ja kuna need organisatsioonid on omavahel tihedalt seotud, tehakse ka mitmeid olulisi asju koos. Viimatine ühistegevus oligi laste fotokonkursi Rõõmuklõps ja Suurupi tuletorni päeva ühitamine, mis tõi kokku oma poolteist tuhat huvilist ja kaasaelajat.

„Vaatamata vihmasele ilmale oli kohal palju inimesi,“ kinnitas päeva õnnestumist üks korraldajatest Suurupi Seltsi juhatuse esimees Anne-Ly Mitt. Tema andmetel külastas Tuletorni päeva 1500 inimese ringis. Inimesi oli kohal Ida-Virumaalt, Tartust, Viljandist, Kose vallast, Lohusalust, Riisiperest, Ellamaalt, Tallinnast, Tiskrest, Rannamõisast, Murastest, Suure-Jaanist, Jõelähtmelt ja loomulikult Suurupist. Tuldi ikka peredega ja hulgakesi, mõnedel kaasas toolid, teistel istumisalused. Enamus ilmastikule vastavalt riides. Tubli rahvas, need eestlased!

Tuletorni päevaga tähistati Ülemaailmset Tuletorni nädalavahetust (International Lighthouse Lightship Weekend) ja Rahvusvahelist Fotograafia päeva (World Photography Day).

Ka kaasalööjaid oli mitmelt alalt: Suurupi Selts, mitmete aktivistide näol, kogukonna elu edendaja. Suursponsor Nikon, esindajaks Rene Mitt, kes toetas fotokoolitusi ja foto-orienteerumist. Pereveeb Netiemme.ee, esindajateks Anne-Ly Mitt ja Piret Naber, kes lõid kaasa lastele meelelahutuse pakkumisel. Fotokaupade esindussalongist ja fotokoolitusi pakkuvast firmast I AM Photographer aitas korraldusega kaasa ning viis koolitusi läbi Aivar Pihelgas.

Kui päeva juhid Klaara ja Veera koos korraldajatega kell kaks avasõnu hakkasid lausuma, kallas vihma nagu pangega. „Meid vihm ei takista,“ kinnitas naerusuiselt Piret Netiemmest. Ja väikese kannatuseproovi järel puhuski tuul pilved laiali.

Lastele pakkusid rõõmu Eesti esiklounid Piip ja Tuut. Valges telgis etendasid nad parimaid katkendeid oma parimatest etendustest. Ja publik aina rõkkas naerust.

Edasi said lapsed uudistada Suurupi ülemist, seda valget ja ümarat tuletorni, kus oli ka avatud noorte fotograafide näitus. Fotod kuulusid Netiemme.ee fotokonkursi Rõõmuklõps 2012 parimate hulka. Aga muidugi roniti ka vaateplatvormile, uudistati vana tehnikat ning nauditi majakavahtide ürgset hingust.

Usinad tuletorni-uurijad olid kogunud ja vaatamiseks plaadile pannud ajaloolised dokumentaalkaadrid tuletornidest. Veidi kragisevad mustvalged kaadrid pakkusid tõelist ajalooelamust. Vihmakeebid pandi tilkuma ja võeti istet helendava ekraani ees.

Eraldi elamusi pakkus kohapeal moodustatud trummiorkester. Üks tõeline pidupäev vajab ka osalejate endi pillikättevõtmist. Selleks oli kutsutud koolitaja Indrek Palu ja kaasa toodud palju lahedaid erineva suuruse ja kõlaga eksootilisi aafrika trumme. Pole oluline eelnev pillimängu oskus või kogemus. Kõige tähtsam on julgelt proovida! Koolitaja käe all õpiti koos õpiti tekitama rütme ja helisid, ja nii tekkis mitu vahvat trummilugu. Hiljem esitati need ülemise tuletorni alumises hoovis publikule. Fotograafid plõksisid pilte teha ja sahistasid videoklippe salvestada. Ka konkursi Rõõmukõps võitja koos emaga tagus rõõmuga trummi.

Fotojaht ajas elevile

Nikon ja I AM Photographer rõõmustasid kokkutulnuid põneva fotojahi ja professionaalse fotokoolitusega. Lustimine algas foto-orienteerumisega. Eelnevalt korraldajate poolt üles pildistatud kohad tuli üles leida maastikul ning seejärel pidi leitud kohal kogu grupp end jäädvustama. Kõik muidugi aja peale, vahva oli näha tuletorni ümbruses ringi tormamas erinevas vanuses mehi ja naisi. Viimases punktis tuli lavastada fotole tuntud mereteemaline situatsioon. Kätte antud abivahendeid kasutades lavastati: "Titanic", "Kunksmoor ja kapten Trumm", "Kariibi mere piraadid", “Columbus indiaanlastel külas” ja „Kihnu Jõnn". Gruppe juhtisid tuntud fotograafid Kaupo Kikkas, Mari Pukk, Ernest Bondarenko, Andres Putting ja Lembit Michelson 

Õhtu teises poolel liikusid kokkutulnud alumise tuletorni juurde, kus esinesid Marko Matvere ning VLÜ oma tuntud headuses, ühendkooridena Suurupi Meretule Naiskoor ja Tallinna Tehnikakõrgkooli kammerkoor dirigent Elen Ilvese juhtimisel ning Turba naisrahvatantsijad.

„Ma olen seda paika vaid merelt vaadanud, kuigi asub teine kodule lähedal,“ tõdes laulu- ja meremees Matvere. „Väga tore on siin.“

Kuna vana puutorn ei talu rahvamasse aga uudishimu pitsitas, leiti kompromiss. Alumise torni uksi hoiti lahti kella kuuest seitsmeni. Vaadata sai esimesel korrusel paiknevat suure vene ahjuga majakavahi eluruumi ja torni teisel korrusel asuvat fotonäitust.

Kaugelt tulnutele jagus nii sööki kui jooki, müügiputkade juures looklesid sabad. Päris lõpuks sai ka Mati Leivategija supiauto hiigelkatel tühjaks. Ja ega siis ilm jäätisesöömist sega, ka maiustused lisasid peole magusust.

Fotokoolitused tõid valguse

Esimene fotokoolitus kandis nime: „Ehitame stuudio õue!“ Õnneks pidas vihm sellel ajal pikka pausi ja tuletorni taga murul jagas õpetusi teoorias ning praktikas Aivar Pihelgas. „Enamasti päevasel ajal õues pildistades tundub, et valgust on piisavalt. Kuid kas olemasolev valgus on sobivast suunast, kas selle valguse iseloom töötab kokku meie pildi ideega? Kuidas on võimalik välklampide abil kujundada portreteerimiseks sobiv valgusskeem? Sellel koolitusel kasutame kaameratele mõeldud fotovälke ja mõningaid teisi lihtsaid fototehnilisi abivahendeid, et portreteerida välitingimustes,“ kõlas tutvustus.

Valgusmaalingute koolitusega alustati pool kümme, aga siis tuli vihm vahele. „Kella poole kaheteistkümne ajal saime sellise paduka kaela, et valgusmaaling jäi pooleli. Isegi hammaste all polnud kuiva kohta. Aga valgusjoonisest sain foto siiski,“ muljetas koolitaja Aivar Pihelgas oma muhedal moel. „Osalenud inimesed on rõõmsad ja andnud mulle palju positiivset tagasisidet.“

Fotokoolitustel osalenud Kehtna Majandus- ja Tehnoloogiakooli Infotehnoloogia valdkonnajuhtõpetaja Tiina Kasuk rääkis: „Seni polnud minu rada Suurupisse mind veel viinud. Seega hinnang kohale „lahe!“, võimalusi ja vaateid jagub seal tohutult. Ma ise ei saanud oma pildi-mootorit küll rahvamassis käima, kuid see ei seganud absoluutselt rahvusvahelise fotograafide päeva tähistamist. Kui võimalust oleks, läheksin ilusama ilmaga tagasi. Sain aru, et tegemist oli ka eramaaga – loodan, et ligipääsuga probleeme ei tule, eks peab uurima. Järgmisel hommikul oli tore üllatus leida Facebookist juba rõõmsameelne pilt rannapangalt minust – usin fotograaf oli kogunud paraja hulga olustikupilte, väga vahva.“

Tiina Kasuk kinnitas, et sai koolitusel teada mitme välguga töötamise põhimõtetest. „Ehk miks oleks mõttekas kasutada kahte välku ja kuidas neid tuleks paigutada. Teine kasulik teave on seotud pilditöötlusega ehk kuidas võiks lavastuslikke valgusmaalinguid kokku panna Photoshopis.“

IT-õpetaja ja fotoharrastaja Tiina lisas: „Teemad oli huvitavad, planeeritud tegevused olid kaasahaaravad.“

Ka vihmast ei saanud tema muljed üle ega ümber: „Loodus sekkus meie teise koolitusse. Pool tundi enne keskööd saime paduvihma. Autosse jõudes olin läbimärg aga õnnelik. Päeval olin õnneks piisavalt tark ja olin kuivad vahetusriided kaasa võtnud. Seega kodusõidu ajal oli kuiv ja muretu tunne. Koju sain, kui õigesti mäletan, kuskil peale kella ühte.“

Tekst: Inkari Lindve

Fotod: Aivar Pihelgas, Sten Jõemets ja Rene Mitt

Ülevaade Tuletorni päeva kajastavatest uudistest:

Korraldaja video:

Harku Valla Teataja:

Pildigalerii:

<< Tagasi